Skip to content
Attack of the Killer Kast
Attack of the Killer Kast

Norges største podcast om skrekkfilm, sci-fi og B-filmer

  • Hjem
  • Artikler
    • Anmeldelser
    • Nyheter
  • Podcast
    • Attack of the Killer Kast
    • Killer Kast After Hours
  • Premium
    • Bli Premium-medlem
  • Merchandise
  • Om oss
Attack of the Killer Kast
Attack of the Killer Kast

Norges største podcast om skrekkfilm, sci-fi og B-filmer

Hellraiser 4 – Bloodline

Pål Frostad, 6. april 20166. april 2016


Hellraiser – Bloodline [1996]

Kuben i rommet
En mann bruker ‘virtual reality’-hansker for å styre en robot i et lukket rom på romstasjonen Minos i år 2127. Han får roboten til å åpne en spesiell kube. Dette gjør at roboten blir ødelagt og åpner en portal som blant annet demonen Pinhead kommer ut av. Mannen, ved navn Phillip L’Merchant, forhøres av folka på romstasjonen. Underveis får vi hele historien om hvordan kuben ble laget og fremover hva som skjedde med slekten til Merchant…

Etter den forrige filmen som jeg synes var litt svak, viste jeg ikke lenger om hva jeg kunne forvente meg av denne tredje oppfølgeren til Hellraiser. Det var ikke lett å si hvordan filmskaperne skulle ta historien videre. For meg kommer det som en gledelig overraskelse at jeg får servert sci-fi i en Hellraiserfilm. Vi har sett ‘Friday the 13th’ dra sci-fi-kortet med Jason X, så hvorfor skulle ikke Hellraiser kunne gjøre det samme? Dessverre føler jeg at det ble litt mye fyllmatteriale og litt lite sci-fi-momenter.

Vi får historien om hvordan kuben ble laget av den beste leketøysmesteren i Frankrike. En gang på 1700 tallet. En djeveldyrker knytter kuben til en demon og siden har de gått hånd i hånd. Det å hoppe litt frem og tilbake gjør filmen veldig rotete. Manuset er som et makkverk. Det er dog noen spennende øyeblikk rundt kuben, men presentasjonen er mildt sagt jævlig. Men fansen får dog med tilbakeblikkene mer kjøtt på beinet i kubens mytiske opphav.

I Hellraiser er vi etterhvert blitt vandt med mye blod og gørr. Det får man også her, men ikke like mye som i de to første filmene. Ikke føles steningen mørk nok heller. Det er akkurat som om denne filmen ikke når helt inn til deg og hverken klarer å sjokkere, skremme eller underholde nok til å overbevise deg om at denne filmen har livets rett. Denne filmen er også enda dårligere enn den tredje filmen. Jeg hadde faktisk litt problemer med å følge med på filmen da den var veldig kjedelig og uinteressant.

Jeg hadde håpet på at filmskaperne skulle holde oss i rommet, men det trauste og rotete tilbakeblikk gjennomsyrer filmen. Den forrige Hellraiser-filmen var bare dårlig, dette føles mer som tortur å følge. Designet på Pinhead-demonen var bedre i første og andre film enn dette også. Det er litt smårart at man omtrent 10 år etter første film stiller opp med dårligere effekter enn opprinnelsesfilmen.

Nytt av denne filmen er at vi får stifte bekjentskap med en ond hund uten pels og hud, men uten at dette gir noe ekstra skremselselement til filmen. Vanlig farlige hunder er mer en skumle nok uten å bli gjort om til demonhunder. Og hvorfor en hund bli om til en demon, er veldig rart selv i Hellraiseruniverset, og filmen forklarer heller ikke hundens tilstedeværelse. Da fungerer det bedre med de siamesiske tvillingcenobitene, selv om de aldri blir helt en høydare de heller.

Konklusjon
Jeg fikk faktisk litt vondt i hodet av å se på dette mølet. Igjen tar det veldig lang tid, som i tredje film, at filmen pensler seg inn på hovedplottet. Handlingen vi følger i filmen er at bare at en mann forteller om hele historien og kuben og de som lagde den igjennom tiden. Det er dog noen små lysprikker helt mot slutten, men de er dessverre ikke nok til å redde filmen fra å havne på ‘dynga’. Slutten er dog det beste med denne filmen, men det er ikke verdt å vente i 80 minutter for å få den servert. Hellraiser 4 er bare melking og tilfører ingenting viktig til universet.

Karakter:
terning_en

Anmeldelser

Innleggsnavigasjon

Previous post
Next post

Legg igjen en kommentar Avbryt svar

Du må være innlogget for å kunne kommentere.

Søk

Attack of the Killer Kast

Attack of the Killer Kast er Norges eneste uavhengige horror/sci-fi/kult podcast. På vår YouTube-kanal finner du filmomtaler, vlogger, intervjuer, live-sending og annet snacks for deg som elsker skrekk, sci-fi og kult-filmer.

Attack of the Killer Kast
We´ve come to review movies and chew bubble gum, and we're all out of gum!Heldigvis er det nok å bite tenna i når vi tar for oss John Carpenters samfunnskritiske kultklassiker "They Live". Her får du kul sci-fi, et kritisk blikk på datidens økonomipolitikk, "Rowdy" Roddy Piper og en av de lengste slossescenene som noensinne er festet til celluloid! 



Med: Chris, Jørgen og KurtVignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet & Aleksander U. Serigstad
Tiden går, Attack of the Killer Kast består! Tenk at det har blitt hele 200 episoder siden vi startet opp for over 11 år siden! Vi har sett mange filmer; mye bra og mye dårlig. Vi har vært mange steder og truffet mange fine folk. I denne episoden kjører vi en ekstra lang "sett siden sist"-spalte og vi mimrer litt tilbake på det som har vært.Med: Chris, Jørgen og KurtVignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet & Aleksander U. SerigstadThumbnail: Kling AI og Chris-Erik Kristoffersen
For første gang dypper vi tåen i det som er Russ Meyers forunderlige verden når vi i denne episoden tar for oss kultklassikeren over alle kultklassikere: Faster, Pussycat! Kill! Kill!



Tre tøffe go-go-dansere med Varla (Tura Satana) i spissen prøver å svindle til seg formuen til en gammel mann i rullestol og hans to sønner, men det går ikke like lett som damene kanskje hadde sett for seg.



Med: Chris, Jørgen og KurtVignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet & Aleksander U. Serigstad 
De av oss som samler på fysiske filmer har vel alltid noen filmer som vi har hatt stående i hylla i årevis uten at vi har sett de. Kanskje er du usikker på hvor den kom fra? Når kjøpte du den? 



For oss er Cannibal Women in the Avocado Jungle of Death en av disse filmene. Vi blåste støv av Blu-Rayen, reiv av plasten og smalt den i spilleren. Er denne filmen verdt å hente frem fra glemselen eller er dette noe som ikke er verdt å bruke tiden på? Gjett hvem som har seks tomler (til sammen) og har svaret? Helt riktig, dine favorittgutter i din favorittpodcast!Med: Chris, Jørgen og KurtVignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet & Aleksander U. Serigstad 
Da er jula her igjen og på tide at vi tar for oss en julefilm. Denne gangen er blod og gørr byttet ut med crazykomedie og slapstick når vi tar for oss klassikeren Christmas Vacation aka Hjelp, det er juleferie! med Chevy Chase i rollen som Clark Griswold som har et eneste ønske: Å skape en uforglemmelig jul for familien, noe han forsåvidt lykkes i.



Christmas Vacation er en film som mange har et varmt, nostalgisk forhold til, inkludert oss. Men er den fortsatt morsom og gir den oss fortsatt den samme, gode julestemningen?Med: Chris og KurtVignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet & Aleksander U. Serigstad
Alle merke- og helligdager har en slasher-film eller to. Halloween, Friday the 13th, Valentine´s Day, Mother´s Day, April Fools Day. Listen er lang, men frem til i 2023 så hadde ikke den amerikanske høytiden thanksgiving noen egen slasher-film, om man ser bort i fra lavbudsjettfilmer som ThanksKilling og Amytiville Thanksgiving selvsagt.Eli Roth rettet opp i denne store feilen ved å lage en spillefilmversjon av den "fake" traileren som han laget til Quentin Tarantino og Robert Rodriguez´ Grindhouse. Så da er det store spørsmålet, vil Thanksgiving gå inn i skrekkfilmhistorien som en knakende god holiday-slasher eller er det en kalkun?Du vet hvem som har svaret!Med: Chris og KurtVignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet & Aleksander U. Serigstad 
I 1999 kom en film som skulle ta opp arven etter filmer som Aliens og Terminator og skulle bli den neste store sci-fi action-franchisen, men slik ble det ikke. Filmen floppet og Jamie Lee Curtis kaller Virus for den verste filmen hun har vært med i. Men er den virkelig så ille? Og hva gikk galt?Med: Chris, Jørgen og KurtVignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet & Aleksander U. SerigstadIntromusikk av: Darren Curtis
I det tredje og siste kapittelet av vårt Hellraiser-eventyr så går vi gjennom de tre siste Hellraiser-filmene, Hellraiser: Revelations, Hellraiser Judgment og Hellraiser (2022). Er det noen lyspunkt å hente i disse filmene eller fortsetter vi ferden på vår nedadgående spiral av dritt?



Med: Chris, Jørgen og KurtVignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet & Aleksander U. Serigstad
Det finnes vel knapt en franchise som har gått downhill raskere enn Hellraiser, men er virkelig oppfølgerne så dårlige?
Load More... Subscribe
©2025 Attack of the Killer Kast | WordPress Theme by SuperbThemes