Skip to content
Attack of the Killer Kast
Attack of the Killer Kast

Norges største podcast om skrekkfilm, sci-fi og B-filmer

  • 🏠 Hjem
  • 📝 Artikler
    • 📰 Nyheter
    • 🎬 Anmeldelser
    • 📝 Artikler
  • 🎙️ Podcast
    • 🩸🎙️Attack of the Killer Kast
  • ⭐ Premium
    • ⭐ Bli Premium-medlem
    • 🔑 Logg inn
    • 👕 Bestill årets t-skjorte for Premium+-medlemmer!
    • 🍺🎙️ Killer Kast After Hours
    • 🎬 Velg din episode
  • 👕 Merchandise
  • ℹ️ Om oss
    • ℹ️ Om oss
    • 🤝 Samarbeidspartnere
Attack of the Killer Kast
Attack of the Killer Kast

Norges største podcast om skrekkfilm, sci-fi og B-filmer

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master (1988) – Slett oppgulp fra Elm Street

Pål Frostad, 26. november 201422. februar 2015


Regi: Renny Harlin

Freddy kommer tilbake og terroriserer Kristen, Joey og Kincaid i deres drømmer. Og som vanlig er Freddy litt utspekulert og bruker Kristens livlige drømmefantasi mot henne, og da hun drømmer om sine venner benytter Freddy sjansen til å drepe dem også. Det blir nå opp til Kristen og hennes venner om å finne en måte å gjøre opp med Krueger for å slutte marerittet…

Filmen åpner med et treffende sitat fra Biblen: “I opprivende, nattlige syn mens menneskene sov dypt. Skrekken grep meg, og jeg skalv. Redselen gikk gjennom marg og bein”. Filmen begynner med en som tegner med kritt på en steinhelle i mens en typisk 1980-tallslåt surrer i bakgrunnen der en dame synger om at hun ikke kan sove i natt. Dette er en meget tafatt sekvens som ikke tyder mye på skrekk og man kjeder seg i hjel allerede før filmen er i gang. Det var ingen sjakktrekk å ufarliggjøre stemningen i åpningsscenen med en sang som byr på alt annet enn skrekkinnslag.

Uinspirerende start
Det kommer seg noe da det viser seg at jenta tegner utenfor et skummelt falleferdig hus. Skumlere blir det når det mørkner og regnet begynner å pøse ned. En blond tenåringsjente kommer gående og bestemmer seg for å gå inn i spøkelseshuset. Tenåringsjenta viser seg å være Kristen Parker som vi ble kjent med i forrige film (men med en skuespiller som tolker henne). Hun kaller til seg Roland Kincaid og Joey Crusel, som også var med i forrige film, i drømmen. Det gjør hun fordi hun kjenner på seg at Freddy Krueger kommer tilbake for å hente dem. Dette skaper selvsagt dårlig stemning blant de unge Freddy-haterne.

Freddy er ikke like skummel
Etter forrige films opptur startet jeg denne oppfølgeren med stor optimisme. Men det kommer raskt til syne at dette aldri er i nærheten av noe toppfilm. Likevel er det litt sus i serken til tider. Vi får en alltid like velopplagt Freddy Krueger. Uten ham hadde dette falt helt igjennom. Han er like viktig som alien i alien-filmene. Men vi får også se at når Freddy er alene om å stjele showet, faller filmen litt igjennom. Han trenger selvsagt noen å duellere med, og når hans ofre er så tafatte her, føler man at det nerven er litt borte i filmen. Det trekker også litt ned at Freddy ikke ser like ekkel ut som i de foregående filmene.

Jason gjenoppliver Freddy
Det hele starter litt tamt. Vi ser ikke noe til Freddy Krueger, og vi lurer på hvordan denne filmen vil ta veien. Men det tar heldigvis ikke lang tid før den gamle kamphanen er ‘fit for fight’ igjen. Det skjer gjennom nok en søkt gjenoppliving av Freddy Krueger der selvsagt hunden ved navn Jason (Fornavnet til drapsmannen fra oppfølgerne til Fredag den 13) en pote med i spillet. Freddys første replikk er “You shouldn’t have buried me. I’m not dead”. Og etter dette kommer han på banen igjen og skaper frykt blant sine hjelpeløse ofre.

Tilfører ingenting nytt
Skrekksekvensene er skapt som variasjoner av ting vi allerede føler vi har fått servert fra før av i serien. Det vil si at vi befinner oss i fabrikklignende bygninger i alle drømmene. Jeg etterlyser litt nye omgivelser for drømmene enn disse fabrikkproduserte scenariene. Denne filmen fører seg inn i rekken over smørerier som er vanskelig å skille fra hverandre i ettertid. Filmen mangler litt særpreg og bringer null nytt på banen. Den er heldigvis bedre enn film nummer to i rekken, men det skal ikke så mye til å overgå den søvnige slasheren. Ting kommer seg noe i andre halvdel der man til og med får en scene med litt Japaninspirert enkel scenografi.

Skuespillet er nesten helt på bunn
Det er en god del daukjøtt med på laget her. Jeg må si at jeg så en del på klokken i mellompartiene mellom hver gang Freddy Krueger dukker opp på skjermen. Skuespillet er heller ikke det beste, og er med å dra ting ned i dritten. Manuset er noe rotete og uorganisert. Jeg kjenner at jeg bryr meg mindre og mindre om rollefigurene som bare er med for at Freddy Krueger skal ha en unnskyldning for å være til.

Regien klarer ikke å tilføre filmen så mye
Regien er med Renny Harlin. Han er nok mest kjent for å ha laget kjente filmer som Cliffhanger og Die Hard 2. Denne filmen er hans andre film etter debutfilmen ‘Born American’. Jeg må si at Harlin gjør en svært middelmådig innsats med denne tredje oppfølgeren til ‘Nightmare on Elm Street’. Men til tross for at Harlin skuffer litt her, så kan ingen ta fra ham at filmen ble en ubetinget suksess likevel. Denne filmen fikk nemlig den æren av å bli den mest innbringende slasheren på 1980-tallet.

Middelmådig slasher
Denne filmen er kanskje litt mer slasheraktig enn de foregående filmene. Man får en del blod og Freddy får virkelig brukt knivfingerhansken sin flittig. Elementet med at ingen rundt ofrene forstår hva som foregår er også her gjeldende. Det er ikke lett å argumentere med det overnaturlige. Men de kreative mordene får vi ikke se her. Mordene skal jo være spektakulære eller i alle fall varierte. Dette var mer slasher på det jevne.

Konklusjon
Jeg må si at jeg ble utrolig skuffet over denne filmen. Den føles alt for tam hvis man ser bort fra noe krutt som brennes helt mot slutten. Effektene er okei de, selv om ikke alle ser like bra ut den dag i dag. Men det som merkes mest er at man har brukt alt for kort tid på manuset. Man får en litt uinspirerende historie. Ikke det at slashere vanligvis har så bra historie, men jeg liker å berømme kreativitet, og det fikk man jammen ikke mye av her. Dette ble veldig lite handling og bare scener satt etter hverandre. Slik blir det dessverre ikke god film av.

Karakter:
terning_to

Anmeldelser drømmerFreddy Kruegerslaherslash-vembertenåringer

Innleggsnavigasjon

Previous post
Next post

Legg igjen en kommentar Avbryt svar

Du må være innlogget for å kunne kommentere.

Søk

Attack of the Killer Kast

Attack of the Killer Kast er Norges eneste uavhengige horror/sci-fi/kult podcast. På vår YouTube-kanal finner du filmomtaler, vlogger, intervjuer, live-sending og annet snacks for deg som elsker skrekk, sci-fi og kult-filmer.

Attack of the Killer Kast
De døde står opp igjen. Gnaghi sier "Gna". Rupert Everett ser konstant lei av livet ut. Og på et tidspunkt slutter filmen å late som om den følger normale regler.



I denne episoden snakker vi om Cemetery Man (Dellamorte Dellamore) fra 1994 – en italiensk kultklassiker som blander zombier, svart komedie, erotikk, eksistensiell angst og ren drømmelogikk i en salig suppe.



Vi forsøker å forstå hva filmen egentlig handler om, diskuterer våre teorier om slutten og hvorfor dette kanskje er en av de merkeligste filmene vi har hatt på programmet.



Gna.



Med: Chris og KurtVignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. SerigstadØvrig musikk: Oleksii Holubiev, Pixabay og Alex Morgan, Pixabay
Klemt mellom splatterkaoset i Braindead og Bad Taste og den kommende Ringenes Herre-suksessen finner vi Peter Jacksons herlige 90-tallsmareritt The Frighteners – filmen hvor Michael J. Fox svindler folk med spøkelser mens Jeffrey Combs går fullstendig av hengslene i bakgrunnen.



Fox spiller Frank Bannister – en småsvindler som bruker spøkelser til å tjene penger, helt til en mystisk og dødelig skikkelse begynner å herje i byen. Resultatet er en herlig miks av horror, komedie, serial killer-thriller og ren tegnefilmenergi.



I denne episoden tar Attack of the Killer Kast turen tilbake til 1996 for å snakke om spøkelser, seriemordere, tidlig CGI-kaos og hvorfor The Frighteners gikk fra kinoflopp til kultklassiker. Vi er også innom Jake Busey, R. Lee Ermey, videobutikk-nostalgi og hvorfor dette føles som en film ingen egentlig hadde fått lov til å lage i dag.



Med: Chris og KurtVignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. Serigstad
Ni år har gått siden forrige forsøk på å blåse liv i mumien på blockbuster-nivå – ja, vi ser på deg, The Mummy. Filmen som skulle kickstarte Universal sitt såkalte Dark Universe endte i stedet med å begrave hele prosjektet – ikke helt ulikt mumien selv.



Nå er det Lee Cronin sin tur til å grave opp det klassiske monsteret… og gi det en ganske annen behandling.



Åtte år etter at Katie forsvinner i Kairo, dukker hun plutselig opp igjen – i en sarkofag. Hun flytter hjem til familien i håp om å legge traumene bak seg, men det blir fort tydelig at noe er veldig, veldig galt. Det som skulle vært en etterlengtet gjenforening, utvikler seg raskt til et klaustrofobisk mareritt.



Med: Chris og KurtVignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. Serigstad
I noen episoder løfter vi frem filmer vi mener fortjener litt mer oppmerksomhet – dette er en slik episode. Denne gangen snakker vi om den lille, sjarmerende og undervurderte slasheren fra 1991: Popcorn.



En gruppe filmstudenter arrangerer en skrekkfilmfestival på en nedlagt kino, komplett med gamle filmer og tilhørende gimmicker: elektrifiserte seter, en gigantisk mygg på vaier og illeluktende dufter – alt i ekte William Castle-stil.



Men under denne kvelden i skrekkens tegn begynner noen å drepe arrangørene, én etter én. Og ikke nok med det – morderen er en mester i forkledning og kan være hvem som helst.



Popcorn er en slasher full av idéer – kanskje litt for mange? Selv om ikke alle trådene nøstes helt opp, er dette en underholdende film proppfull av sjarm. Et must for alle slasherfans… og tør vi si det: en ekte hidden gem?



Med: Chris og Kurt



Vignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. Serigstad
19. mars 2026 døde actionfilm-legenden Chuck Norris. De senere årene har han blitt like kjent for Chuck Norris-vitser og memes som filmene sine – men disse morsomhetene kommer jo fra et sted: Han er BADASS! 



Hvilken bedre måte å hedre han på enn å snakke om Cannon sitt forsøk på å lage en blockbuster – med hele 12 millioner dollar i budsjett og deres nye action-konge Chuck Norris i hovedrollen?



USA blir invadert og landet havner i anarki og kaos og det er bare en mann som kan rydde opp. En mann kledd i denim fra topp til tå, som double-wielder uzier og wrestler litt med alligatorer på fritiden: Matt Hunter. 



Med: Chris og Kurt



Vignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. Serigstad
Heis opp buksa og teip brillene – i denne episoden tar vi turen til gjengen i Lambda Lambda Lambda når vi går løs på alle Revenge of the Nerds-filmene… ja, til og med den hvor Booger gifter seg!



Revenge of the Nerds er en viktig film i nerdekulturen. For første gang ble nerdene fremstilt som noe mer enn bare tapere foran en datamaskin – her kunne de slå tilbake… og ikke minst få damene. Ja, vi må selvfølgelig snakke om DEN scenen.



Vi tar også turen innom oppfølgerne, den stadig mer kaotiske utviklingen av serien – og de litt mindre vellykkede forsøkene på å dra konseptet inn i moderne tid igjen.



Med: Chris og Kurt



Vignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. Serigstad
30 år etter har gått siden drapene i Woodsboro, og Sidney har bosatt seg i Pine Grove, med mann og barn. Når hennes eldste datter Tatum, blir terrorisert av en morder utkledd som Ghostface må Sidney ta et (foreløpig) siste oppgjør med fortiden...



You Scream, I Scream, We all Scream for... Scream?



Med: Chris, Kurt og Håkon fra podcasten Spæll



Vignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. Serigstad
Dra Kraken bortåt glaset, så sett vi oss og ser: en rykende fersk, norsk monsterfilm signert Pål Øie? Ja takk!Et lite fiskeoppdrettsanlegg, med en grådig sjef, har kommet opp med en banebrytende oppfinnelse, hvor lakselus drepes ved hjelp av lydbølger. Pumpet ut på en spesifikk frekvens, så er metoden både effektiv og naturvennlig. Problemet oppstår når japanske investorer skal komme på besøk, og den grådige sjefen vil forsikre seg om at all lus holder seg milevis unna, og hemmeligholder at han har gitt ordre om å øke frekvensen. Det blir fort tydelig at fjorden, og dens beboere, reagerer. Marinebiologen Johanne må tilbake til gamle trakter for å sjekke ut hva som foregår. Spørsmålet er bare om det er i tide.



Monsterfilmer er det nye store innenfor norsk film, men hvordan er Kraken i forhold til Troll og Troll 2? Er den verdt å bruke tiden på? Gjett hvem som har fire tomler og har svaret?I studio: Chris og Kurt



Vignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. Serigstad
Det finnes uten tvil mange fantastiske filmer basert på Stephen King-bøker. Jaggu har han ikke skrevet manus til noen selv også. Men det finnes også utrolig mange dårlige filmer skrevet av, eller basert på bøker skrekkmesteren har skrevet – men hvilke er de dårligste?



Fortvil ikke, vi har svaret! Vi har skrapt bunnen av bøtta og sett de mest elendige filmene, slik at du slipper. Men vi har ikke gjort dette alene! Med på laget har vi Espen Aukan, manusforfatteren bak Netflix-filmene Troll, Troll 2 og Vikingulven. Han er den største Stephen King-fanen vi kjenner, så vi bare måtte spørre om han ville bli med. Heldigvis sa han ja.



Etter ukesvis med krangling, biting, blod, tårer og svette kan vi stolt presentere vår liste over de 10 DÅRLIGSTE Stephen King-filmene.



I studio: Chris, Kurt og Espen Aukan



Vignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. Serigstad
Abonner

Ansvarlig redaktør: Chris-Erik Kristoffersen I Org. nr. 936085075

©2026 Attack of the Killer Kast | WordPress Theme by SuperbThemes