Skip to content
Attack of the Killer Kast
Attack of the Killer Kast

Norges største podcast om skrekkfilm, sci-fi og B-filmer

  • 🏠 Hjem
  • 📝 Artikler
    • 📰 Nyheter
    • 🎬 Anmeldelser
    • 📝 Artikler
  • 🎙️ Podcast
    • 🩸🎙️Attack of the Killer Kast
  • ⭐ Premium
    • ⭐ Bli Premium-medlem
    • 🔑 Logg inn
    • 👕 Bestill årets t-skjorte for Premium+-medlemmer!
    • 🍺🎙️ Killer Kast After Hours
    • 🎬 Velg din episode
  • 👕 Merchandise
  • ℹ️ Om oss
    • ℹ️ Om oss
    • 🤝 Samarbeidspartnere
Attack of the Killer Kast
Attack of the Killer Kast

Norges største podcast om skrekkfilm, sci-fi og B-filmer

Skrik 3 / Scream 3 (2000) – Gjespende slasher!

Pål Frostad, 10. november 201422. februar 2015


Regi: Wes Craven

Filmen ‘Stab 3’ er under innspilling i Hollywood. Den stiller foruroligende spørsmål om de morderiske hendelsene i byen Woodsboro. Men en morder skjult bak en Skrik-maske tar livet av skuespillerne i samme rekkefølge som i manus. Samtidig sitter den forskremte Sidney Prescott langt unna alt dette dødelige dramaet. Men snart må hun møte frykten sin. Det gjør at hennes fredelige liv blir snudd opp ned for alltid…


Åpner med et helikopter som sirkler over Hollywood-skiltet. Hvor kvalmt er ikke det? Og verre skal det bli. Filmen starter i det Cotton Weary (Han som satt uskyldig i fengsel for drapet på moren til Sidney Prescott) sitter fast i kø. Og siden dette er en skrikfilm, så involverer selvfølgelig åpningsscenen en telefonsamtale. Noen ringer Cotton på hans mobil og flørter med en kvinnestemme han ikke kan motstå. Men det viser seg at det er en mannlig morder som ringer, og han står utenfor badedøren til Cottons kjæreste. Da blir plutselig gode råd dyre for Cotton som viser at han er en slem gutt. Cotton får et ultimatum på telefonen om å avsløre hvor Sidney Prescott befinner seg eller la kjæresten dø. Cotton velger å ikke svare og heller tråkke på gassen for å hindre kjærestens død.

Starter ikke friskt nok
Denne åpningen er den kjedeligste i Skrik-serien til nå. Vi er tilbake på den blonde jenta som selvfølgelig skal dø. Hun forsøker å komme seg unna, men morderen har en enda mer listig plan og utgir seg for å være Cotton. Men selv om det blir litt blod, knivstikk og skrikmaske, så klarer dette aldri å bli den åpningen man ønsker. Og som vanlig hopper man jo raskt videre til hovedpersonen, Sidney Prescott, som befinner seg på et hemmelig sted. Og fra der av blir vi vitne til en søvnig stemning med en døv filminnspilling.

Ikke en verdig avslutning…
Dette er den andre oppfølgeren til suksessfilmen Skrik som tok verden med storm i 1996. Den forsøker å binde sammen alle tre filmene, og det klarer den, men ikke på den måten man håper på. Skrik 3 ble aldri den avslutningen man håpet på. Derfor er det bra at det er enda en film i rekken, slik at ikke dette ble det siste minnet fra skrikuniverset.

Hva er galt?
All sjarmen fra den første filmen er borte og Skrik 3 tuller seg inn i et mørke den ikke klarer å formidle. Humoren er omtrent helt borte eller så malplassert at man velger å ikke le. Det hele forsøker seg på seriøs skrekk, men manuset er alt for dårlig. Jeg skal dog innrømme at det var en smart løsning å ha en fiktiv film i filmen for å en dødsliste ut i fra den, men gjennomføringen er langt fra Wes Cravens ypperste. Men man kan jo ikke treffe hver gang som filmskaper, og her bommer Wes Craven stygt på presentasjonen. Filmen har omtrent ingen nerve og man bryr seg katten om rollefigurene.

Mangler litt friskhet og kreativitet
Manuset til denne filmen har ingen smart dialog som den første filmen var full av og som delvis var tilstede i oppfølgeren. Her er det bare ruiner igjen av det vi en gang så på som en frisk skrekkfilm-slasher. Det er jo ikke noe uvanlig tegn at oppfølgerne pleier å bli mindre og mindre oppfinnsomme, og denne filmen er langt i fra det verste man finner i bransjen, men dog for dårlig i kamp om plassen til å bli noe mer enn bare ‘raskt sett og veldig fort glemt’-sjiktet. Kvaliteten på filmen reint teknisk er helt grei, men det er noe som ikke fungerer i å skape de snedige mordscenene og skrekken som vi lengter etter med en slik film.

Vanskelig å trekke frem det gode
Det er vanskelig å skulle si noe pent om en slik film som dette fordi man nesten gjesper konstant av den manglende kreativiteten og den formelbaserte ‘underholdningen’. Det er mye som mangler for å skulle omfavne denne filmen. Det er også masse narreskrekk i denne filmen, og noen av disse scenene er noe av det beste filmen. Vi får en scene der morderen fyller et hus med gass og slår av lyset slik at noen må tenne en lighter. I forspillet til denne scenen er Wes Craven inne på gamle takter igjen, men dessverre klarer han ikke å følge opp.

‘Stemmer’ ikke helt…
‘Mission Impossible 2’ gikk overentusiastisk til verks med masker, her er det stemmer som brukes over en lav sko for å skape illusjoner og lure oss maksimalt. Triksene blir ofte for billige og lett gjennomskuelige. Filmen vandrer også over i klisjeens verden til tider. For eksempel blir det litt for mye drama her og det er ikke noe regissøren mestrer bra nok. Jeg skulle gjerne sett litt mer skrekkscener eller for den saks skyld litt humor mellom slagene. Metafilmelementet er redusert til et minimum utenom hovedplottet.

Konklusjon
Det rekker og varer alt for lenge før den virkelige skrekken begynner å komme til syne. Det er som om denne filmen vil forsøke å kjede oss i hjel. Igjennom hele filmen håper jeg på at slutten skal gjøre mye godt igjen, og til et visst punkt gjør den det. Det blir i alle fall mye skrik på slutten og et hus full av feller og hemmelige ganger. Det mest interessante er at vi får viklet opp hele mysteriet om morderen tilknytningen til moren til hovedpersonen Sidney. Jeg skulle nok ønske at slutten involverte mer nervepirrende slasherelementer og ikke bare slåssing som frembringer litt blod. Vi får også igjen se at morderen får bokstavelig talt smake sin egen medisin, det er da noe. Som slasher blir dette rett og slett ikke hardcore nok. Nå gjenstår det bare å se hva man har fått til med fireren.

Karakter:
terning_to

Anmeldelser maskemorderMetafilmSkrikslash-vemberslasher

Innleggsnavigasjon

Previous post
Next post

Legg igjen en kommentar Avbryt svar

Du må være innlogget for å kunne kommentere.

Søk

Attack of the Killer Kast

Attack of the Killer Kast er Norges eneste uavhengige horror/sci-fi/kult podcast. På vår YouTube-kanal finner du filmomtaler, vlogger, intervjuer, live-sending og annet snacks for deg som elsker skrekk, sci-fi og kult-filmer.

Attack of the Killer Kast
I noen episoder løfter vi frem filmer vi mener fortjener litt mer oppmerksomhet – dette er en slik episode. Denne gangen snakker vi om den lille, sjarmerende og undervurderte slasheren fra 1991: Popcorn.



En gruppe filmstudenter arrangerer en skrekkfilmfestival på en nedlagt kino, komplett med gamle filmer og tilhørende gimmicker: elektrifiserte seter, en gigantisk mygg på vaier og illeluktende dufter – alt i ekte William Castle-stil.



Men under denne kvelden i skrekkens tegn begynner noen å drepe arrangørene, én etter én. Og ikke nok med det – morderen er en mester i forkledning og kan være hvem som helst.



Popcorn er en slasher full av idéer – kanskje litt for mange? Selv om ikke alle trådene nøstes helt opp, er dette en underholdende film proppfull av sjarm. Et must for alle slasherfans… og tør vi si det: en ekte hidden gem?



Med: Chris og Kurt



Vignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. Serigstad
19. mars 2026 døde actionfilm-legenden Chuck Norris. De senere årene har han blitt like kjent for Chuck Norris-vitser og memes som filmene sine – men disse morsomhetene kommer jo fra et sted: Han er BADASS! 



Hvilken bedre måte å hedre han på enn å snakke om Cannon sitt forsøk på å lage en blockbuster – med hele 12 millioner dollar i budsjett og deres nye action-konge Chuck Norris i hovedrollen?



USA blir invadert og landet havner i anarki og kaos og det er bare en mann som kan rydde opp. En mann kledd i denim fra topp til tå, som double-wielder uzier og wrestler litt med alligatorer på fritiden: Matt Hunter. 



Med: Chris og Kurt



Vignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. Serigstad
Heis opp buksa og teip brillene – i denne episoden tar vi turen til gjengen i Lambda Lambda Lambda når vi går løs på alle Revenge of the Nerds-filmene… ja, til og med den hvor Booger gifter seg!



Revenge of the Nerds er en viktig film i nerdekulturen. For første gang ble nerdene fremstilt som noe mer enn bare tapere foran en datamaskin – her kunne de slå tilbake… og ikke minst få damene. Ja, vi må selvfølgelig snakke om DEN scenen.



Vi tar også turen innom oppfølgerne, den stadig mer kaotiske utviklingen av serien – og de litt mindre vellykkede forsøkene på å dra konseptet inn i moderne tid igjen.



Med: Chris og Kurt



Vignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. Serigstad
30 år etter har gått siden drapene i Woodsboro, og Sidney har bosatt seg i Pine Grove, med mann og barn. Når hennes eldste datter Tatum, blir terrorisert av en morder utkledd som Ghostface må Sidney ta et (foreløpig) siste oppgjør med fortiden...



You Scream, I Scream, We all Scream for... Scream?



Med: Chris, Kurt og Håkon fra podcasten Spæll



Vignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. Serigstad
Dra Kraken bortåt glaset, så sett vi oss og ser: en rykende fersk, norsk monsterfilm signert Pål Øie? Ja takk!Et lite fiskeoppdrettsanlegg, med en grådig sjef, har kommet opp med en banebrytende oppfinnelse, hvor lakselus drepes ved hjelp av lydbølger. Pumpet ut på en spesifikk frekvens, så er metoden både effektiv og naturvennlig. Problemet oppstår når japanske investorer skal komme på besøk, og den grådige sjefen vil forsikre seg om at all lus holder seg milevis unna, og hemmeligholder at han har gitt ordre om å øke frekvensen. Det blir fort tydelig at fjorden, og dens beboere, reagerer. Marinebiologen Johanne må tilbake til gamle trakter for å sjekke ut hva som foregår. Spørsmålet er bare om det er i tide.



Monsterfilmer er det nye store innenfor norsk film, men hvordan er Kraken i forhold til Troll og Troll 2? Er den verdt å bruke tiden på? Gjett hvem som har fire tomler og har svaret?I studio: Chris og Kurt



Vignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. Serigstad
Det finnes uten tvil mange fantastiske filmer basert på Stephen King-bøker. Jaggu har han ikke skrevet manus til noen selv også. Men det finnes også utrolig mange dårlige filmer skrevet av, eller basert på bøker skrekkmesteren har skrevet – men hvilke er de dårligste?



Fortvil ikke, vi har svaret! Vi har skrapt bunnen av bøtta og sett de mest elendige filmene, slik at du slipper. Men vi har ikke gjort dette alene! Med på laget har vi Espen Aukan, manusforfatteren bak Netflix-filmene Troll, Troll 2 og Vikingulven. Han er den største Stephen King-fanen vi kjenner, så vi bare måtte spørre om han ville bli med. Heldigvis sa han ja.



Etter ukesvis med krangling, biting, blod, tårer og svette kan vi stolt presentere vår liste over de 10 DÅRLIGSTE Stephen King-filmene.



I studio: Chris, Kurt og Espen Aukan



Vignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. Serigstad
Riktig godt nytt år, alle sammen! Vi er tilbake, klare for 2026! Men før vi tar tak i det nye året, så velger vi å se tilbake på året som har vært: I denne episoden snakker vi om de filmene og seriene som vi likte ALLER best i 2025.



Med: Chris og KurtVignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet & Aleksander U. Serigstad



Episodegrafikken er laget ved hjelp av KI.
Julen står for døra, og hva passer vel bedre enn en tur til Finland for å grave fram den egentlige nissen? I denne episoden tar vi for oss Rare Exports, julegrøsseren som kombinerer folkeeventyr med svart humor.



En internasjonal forskningsgruppe graver fram en julehemmelighet 486 meter under Lapplands jord, og det viser seg at den ekte nissen ikke akkurat er typen som deler ut gaver. 



Er Rare Exports en sjelden perle av finsk eksportfilm eller er dette noe som bare täytyy haudata? Svaret har vi i årets siste episode av Attack of the Killer Kast. Høres i 2026!



Med: Jørgen, Chris og KurtIntromusikk: Darren CurtisVignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet & Aleksander U. Serigstad
Nora har etter hendelsene i den første filmen trukket seg helt tilbake, og bor nå mer eller mindre isolert i farens gamle hytte. Men når staten igjen trenger ekspertisen hennes, blir Andreas sendt ut for å overtale henne til å komme tilbake.



På Vemork skjuler det seg nemlig et hemmelig prosjekt – langt mer alvorlig enn noen hadde forestilt seg: et megatroll. Trollet ligger i en slags dvale, helt til Nora klarer å vekke det til live igjen. Når sikkerhetstiltakene samtidig svikter, har Norge nok en gang et troll på frifot.



Dermed må Nora, Andreas og kaptein Kris – som nå er blitt major – nok en gang ut på trolljakt. Men hva stopper egentlig et rasende, 50 meter høyt megatroll på frammarsj? Nora har heldigvis en plan. Hun kjenner nemlig til enda et troll som kan gi motstand. Dermed er det duket for en ekte norsk «battle of the giants».



Vi digget Troll da den kom i 2022, og har skyhøye forventninger til oppfølgeren. Klarer den å levere varene? Hør vår spoilerfrie anmeldelse.



Troll 2 har premiere på Netflix 1. desember.Med: Chris og KurtIntromusikk: Darren CurtisVignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet & Aleksander U. Serigstad
Abonner

Ansvarlig redaktør: Chris-Erik Kristoffersen I Org. nr. 936085075

©2026 Attack of the Killer Kast | WordPress Theme by SuperbThemes