Skip to content
Attack of the Killer Kast
Attack of the Killer Kast

Norges største podcast om skrekkfilm, sci-fi og B-filmer

  • 🏠 Hjem
  • 📝 Artikler
    • 📰 Nyheter
    • 🎬 Anmeldelser
    • 📝 Artikler
  • 🎙️ Podcast
    • 🩸🎙️Attack of the Killer Kast
  • ⭐ Premium
    • ⭐ Bli Premium-medlem
    • 🔑 Logg inn
    • 👕 Bestill årets t-skjorte for Premium+-medlemmer!
    • 🍺🎙️ Killer Kast After Hours
    • 🎬 Velg din episode
  • 👕 Merchandise
  • ℹ️ Om oss
    • ℹ️ Om oss
    • 🤝 Samarbeidspartnere
Attack of the Killer Kast
Attack of the Killer Kast

Norges største podcast om skrekkfilm, sci-fi og B-filmer

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Pål Frostad, 21. mai 201621. mai 2016

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse
Regi: Christopher Landon – Utgave: Nordisk Blu-ray

Filmen åpner med at en ung mann vasker gangen i et bygg med musikk på ørene. Det gjør at han bryter ut i både sang og dans. På et rom ved siden av jobber en forsker i fred og ro. Vaskemannen kommer inn til forskeren og spør om han skal sveipe over gulvet. Forskeren svarerer at det passer fint så lenge han ikke rører noe. Men vaskeren snoker litt rundt og finner en mann som holdes i livet med en maskin og klarer å klusse til maskinen. Alt ender i at mannen dør og våkner igjen til livet som zombie og biter vaskemannen.

I neste scene klippes det til en eldre spedier leder som forsøker å rekruttere ny speiderrekrutter. Her er det ikke nerder, men speidere som skal til pers. De lever i ‘sølibat’ i et liv uten fest og damer. Men de drømmer om å en deg bli del av festingen til de andre kameratene på skolen. Men de tre speiderguttene som er igjen av ‘stammen’ forsøker å ha det moro i teltet i skogen. På kvlden sniker gutta seg av gårde dra på fest de tilfeldigvis ble invitert til. Men det er bare det at når de kommer ut av skogen er det omtrent folketomt rundt byen. Deres første tanke er å snike seg inn på strippebaren, der får de seg en overraskelse når de finner ut at de som jobber der er blitt zombifisert. Sammen med en servitør begynner de å kjempe mot zombiene som plutselig åpenbarer seg over alt hvor de beveger seg.

Jeg visste ikke hva jeg skulle kunne forvente av filmen på forhånd. Det er en leken og lett stemning i filmen og det blir også tid til mye humor mellom slagene. Dette er som Superbad bare langt i fra like morsom og med zombier. Alt føles noenlunde rett frem og manuset er ikke akkurat veldig bearbeidet, men dette henger helt okei i sammen. Har sett en del zombiefilmer og denne er ikke blant de beste, men heller ikke blant de dårligste. Dette er med andre ord grei skuring fra begynnelse til slutt.

Zombiene ser ikke helt like ut som vanlig. De har blå blodårer og etterhvert får de også blod i fjeset etter å ha bitt andre. Men i forhold til mange zombier så kan disse også halvveis løpe og bevege seg okei raskt. De er ikke like kickass og bad som Nazizombiene i Død snø, men de gjør jobben sin og er gode på å bite folk rundt i byen, bare ikke de smarte speiderguttene. Zombiene virker også okei smarte og reagerer ikke bare på lyd og lys. Det er mange forskjellige zombieopplevelser. Vi får til og med se nakne zombiebryster og en av gutta blir reddet av noe spesielt som en zombiepenis. Men det er ikke bare mennesker som blir smittet av zombienes bitt.

Filmen begynner litt tamt og blir mer og mer morsom etterhvert. Dette er og blir en tenåringszombiesplatter. Det er mye fokus på det seksuelle. Det er noe ved de jomfruelige speiderne i møte med de nådeløse zombiene som gjør dette okei severdig til tider. Det er noen morsomme scener som når en av gutta får en av zombiene til å synge Britney Spears. Eller zombier som hopper på trampoline og dermed kikker inn vinduet. Tilstanden blir villere og villere etterhvert som filmen skrider fremover. Filmen har noen forklaringsproblemer underveis, Som hvorfor hvorfor nærmest alle er blitt til zombier, og ikke noen er spart. Særlig rart er det når eldre damer innomhus er blitt zombifisert.

Så hvor hardcore er denne filmen? Joda, den forsøker. Enkelte scener nailer den og andre igjen blir for enkle. Zombieeffektene er passe bra gjennomført, men det ser ikke alltid like bra ut mot slutten der mange zombier blir splattet. Vi ser mot slutten at filmen har hentet inspirasjon fra selveste Peter Jacksons Braindead mot slutten. Noen ganger føles filmen også litt overtøysete og filmskaperne vet ikke helt hvor balansen går hvor humorenskal begynne og skrekken skal overta. I mine øyne er dette mer komedie enn skrekk. Man skal være ekstremt fintfølende for å føle grøss over denne filmen. Noe blod er det, men ikke særlig problematisk i den retningen.

Konklusjon
Handlingen er litt for enkel. Man skjønner litt for lett hva som kommer til å skje. Alle har sin åpenbare hensikt i filmen og det ødelegger litt. Aldersgrensen er i alle fall satt til 15 år. Og det stemmer nok at for tenåringer som ikke er så bevandret i horrorverdenen så kan dette muligens funke. Det samme gjelder nok om man ikke tar filmen så ‘blodseriøst’. For min del synes jeg filmen gav meg noen positive øyeblikk. Jeg lo av noen scener og likte en del av det jeg fikk servert. Kanskje filmen forsøker litt hardt å blidgjøre noen ganger. Jeg ruller derfor en sterk treer for en lett film som er fult severdig for en tanketom kveld.

Karakter:
terning_tre

[Omtalen ble opprinnelig skrevet for Skrekkfilm-spalten til Filmfront.no]

Anmeldelser

Innleggsnavigasjon

Previous post
Next post

Legg igjen en kommentar Avbryt svar

Du må være innlogget for å kunne kommentere.

Søk

Attack of the Killer Kast

Attack of the Killer Kast er Norges eneste uavhengige horror/sci-fi/kult podcast. På vår YouTube-kanal finner du filmomtaler, vlogger, intervjuer, live-sending og annet snacks for deg som elsker skrekk, sci-fi og kult-filmer.

Attack of the Killer Kast
30 år etter har gått siden drapene i Woodsboro, og Sidney har bosatt seg i Pine Grove, med mann og barn. Når hennes eldste datter Tatum, blir terrorisert av en morder utkledd som Ghostface må Sidney ta et (foreløpig) siste oppgjør med fortiden...



You Scream, I Scream, We all Scream for... Scream?



Med: Chris, Kurt og Håkon fra podcasten Spæll



Vignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. Serigstad
Dra Kraken bortåt glaset, så sett vi oss og ser: en rykende fersk, norsk monsterfilm signert Pål Øie? Ja takk!Et lite fiskeoppdrettsanlegg, med en grådig sjef, har kommet opp med en banebrytende oppfinnelse, hvor lakselus drepes ved hjelp av lydbølger. Pumpet ut på en spesifikk frekvens, så er metoden både effektiv og naturvennlig. Problemet oppstår når japanske investorer skal komme på besøk, og den grådige sjefen vil forsikre seg om at all lus holder seg milevis unna, og hemmeligholder at han har gitt ordre om å øke frekvensen. Det blir fort tydelig at fjorden, og dens beboere, reagerer. Marinebiologen Johanne må tilbake til gamle trakter for å sjekke ut hva som foregår. Spørsmålet er bare om det er i tide.



Monsterfilmer er det nye store innenfor norsk film, men hvordan er Kraken i forhold til Troll og Troll 2? Er den verdt å bruke tiden på? Gjett hvem som har fire tomler og har svaret?I studio: Chris og Kurt



Vignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. Serigstad
Det finnes uten tvil mange fantastiske filmer basert på Stephen King-bøker. Jaggu har han ikke skrevet manus til noen selv også. Men det finnes også utrolig mange dårlige filmer skrevet av, eller basert på bøker skrekkmesteren har skrevet – men hvilke er de dårligste?



Fortvil ikke, vi har svaret! Vi har skrapt bunnen av bøtta og sett de mest elendige filmene, slik at du slipper. Men vi har ikke gjort dette alene! Med på laget har vi Espen Aukan, manusforfatteren bak Netflix-filmene Troll, Troll 2 og Vikingulven. Han er den største Stephen King-fanen vi kjenner, så vi bare måtte spørre om han ville bli med. Heldigvis sa han ja.



Etter ukesvis med krangling, biting, blod, tårer og svette kan vi stolt presentere vår liste over de 10 DÅRLIGSTE Stephen King-filmene.



I studio: Chris, Kurt og Espen Aukan



Vignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. Serigstad
Riktig godt nytt år, alle sammen! Vi er tilbake, klare for 2026! Men før vi tar tak i det nye året, så velger vi å se tilbake på året som har vært: I denne episoden snakker vi om de filmene og seriene som vi likte ALLER best i 2025.



Med: Chris og KurtVignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet & Aleksander U. Serigstad



Episodegrafikken er laget ved hjelp av KI.
Julen står for døra, og hva passer vel bedre enn en tur til Finland for å grave fram den egentlige nissen? I denne episoden tar vi for oss Rare Exports, julegrøsseren som kombinerer folkeeventyr med svart humor.



En internasjonal forskningsgruppe graver fram en julehemmelighet 486 meter under Lapplands jord, og det viser seg at den ekte nissen ikke akkurat er typen som deler ut gaver. 



Er Rare Exports en sjelden perle av finsk eksportfilm eller er dette noe som bare täytyy haudata? Svaret har vi i årets siste episode av Attack of the Killer Kast. Høres i 2026!



Med: Jørgen, Chris og KurtIntromusikk: Darren CurtisVignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet & Aleksander U. Serigstad
Nora har etter hendelsene i den første filmen trukket seg helt tilbake, og bor nå mer eller mindre isolert i farens gamle hytte. Men når staten igjen trenger ekspertisen hennes, blir Andreas sendt ut for å overtale henne til å komme tilbake.



På Vemork skjuler det seg nemlig et hemmelig prosjekt – langt mer alvorlig enn noen hadde forestilt seg: et megatroll. Trollet ligger i en slags dvale, helt til Nora klarer å vekke det til live igjen. Når sikkerhetstiltakene samtidig svikter, har Norge nok en gang et troll på frifot.



Dermed må Nora, Andreas og kaptein Kris – som nå er blitt major – nok en gang ut på trolljakt. Men hva stopper egentlig et rasende, 50 meter høyt megatroll på frammarsj? Nora har heldigvis en plan. Hun kjenner nemlig til enda et troll som kan gi motstand. Dermed er det duket for en ekte norsk «battle of the giants».



Vi digget Troll da den kom i 2022, og har skyhøye forventninger til oppfølgeren. Klarer den å levere varene? Hør vår spoilerfrie anmeldelse.



Troll 2 har premiere på Netflix 1. desember.Med: Chris og KurtIntromusikk: Darren CurtisVignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet & Aleksander U. Serigstad
Etter en bilulykke begynner en fotograf og kjæresten hans å se noe uhyggelig på bildene han tar – skygger, ansikter… og noe som ikke vil forsvinne. Jakten på sannheten leder dem rett inn i en mørk fortid – og mot en ånd som nekter å slippe taket.



Dette er historien i både den thailandske originalen Shutter (2004) og den amerikanske remaken Shutter (2008).Men hvilken film treffer hardest? Hvilken bør du se – og hvilken bør du styre unna?Det finner du ut i denne episoden av Attack of the Killer Kast! 👻



Med: Chris, Jørgen og KurtIntromusikk: Darren CurtisVignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet & Aleksander U. Serigstad
Alejandro Jodorowsky tar oss med inn i et mareritt av blod, sirkus og religiøs galskap!Vi snakker om filmen der mor styrer sønnen fra graven, elefanter blør fra snabelen, og kjærligheten kanskje – bare kanskje – kan bryte forbannelsen.



En surrealistisk blanding av Psycho, sirkus og guddommelig galskap. Bli med når vi prøver å finne ut hva som egentlig er greia med Santa Sangre!



Denne filmen er det Krister Ottesen som har valgt at vi skal snakke om. Har du lyst til at vi skal lage en episode om din favorittfilm? Gjør som Krister og bli Premium+-medlem du også!



Med: Chris, Jørgen og KurtIntromusikk: Darren CurtisVignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet & Aleksander U. Serigstad
The Descent er i disse dager aktuell med en ny 4K scan som virkelig løfter filmen opp til nye klaustrofobiske høyder. Vi tok en prat med regissør Neil Marshall under Ramaskrik 2025 hvor han var og presenterte den nye scannen av The Descent.
Abonner

Ansvarlig redaktør: Chris-Erik Kristoffersen I Org. nr. 936085075

©2026 Attack of the Killer Kast | WordPress Theme by SuperbThemes