Skip to content
Attack of the Killer Kast
Attack of the Killer Kast

Norges største podcast om skrekkfilm, sci-fi og B-filmer

  • 🏠 Hjem
  • 📝 Artikler
    • 📰 Nyheter
    • 🎬 Anmeldelser
    • 📝 Artikler
  • 🎙️ Podcast
    • 🩸🎙️Attack of the Killer Kast
  • ⭐ Premium
    • ⭐ Bli Premium-medlem
    • 🔑 Logg inn
    • 👕 Bestill årets t-skjorte for Premium+-medlemmer!
    • 🍺🎙️ Killer Kast After Hours
    • 🎬 Velg din episode
  • 👕 Merchandise
  • ℹ️ Om oss
    • ℹ️ Om oss
    • 🤝 Samarbeidspartnere
Attack of the Killer Kast
Attack of the Killer Kast

Norges største podcast om skrekkfilm, sci-fi og B-filmer

Terror Firmer (1999)

Krister Ottesen, 22. juli 202521. juli 2025

Denne filmen liker jeg veldig godt, og jeg skal forsøke å forklare hvorfor. Den har de vanlige tingene du forventer i en Troma-film: Dårlig og støtende humor, masse blod, gørr og kroppsvæsker, sex og nakenhet, amatørskuespillere, morsomme drap, billige spesialeffekter (flere vannmeloner ble hardt skadet under innspillingen…) og et teit plot.

Denne «suksessoppskriften» har Troma og sjef Lloyd Kaufman brukt i årevis. Ofte funker det bra, men ikke alltid. I for eksempel «Troma’s War» (1988) og «Poultrygeist: Night of the Chicken Dead» (2006), to av de svakere filmene til Troma etter min mening, er balansen helt feil. I førstnevnte, som vel er den mest påkostede Troma-filmen til dags dato, er det for det meste to sider som skyter på hverandre og lite annet, så den er rett og slett utrolig kjedelig. I sistnevnte, som er hakket morsommere, er det altfor mye gore og rumpehumor og for lite handling. Så den blir også langtekkelig og kjedelig i lengden. Men i denne filmen har de truffet bra; balansen mellom elementene er riktig, noe som resulterer i en høyst underholdende film for det rette publikummet.

“Don’t give up the fight for truly independent cinema!”

Kort handlingsreferat: Den blinde regissøren Larry Benjamin (Lloyd Kaufman) skal lage nok en oppfølger til Toxic Avenger, Tromas maskot, men får problemer med å fullføre jobben fordi en gal seriemorder dreper crewet hans én etter én. I sentrum av begivenhetene står Jennifer (Alyce LaTourelle) og hennes to beilere: Lydmannen Casey (Will Keenan) og Jerry (Trent Haaga), som har ansvar for spesialeffektene. Filmen er basert på boka «All I Need to Know About Filmmaking I Learned from The Toxic Avenger» av Kaufman og James «Guardians of the Galaxy» Gunn, og er faktisk, tro det eller ei, et slags giallo-aktig mordmysterie.

Der «Poultrygeist» satser hardt på bæsj, tiss og promp som viktigste humorelementer, er humoren i denne filmen litt mer «sofistikert», i den grad man kan bruke et sånt begrep om humoren til Lloyd Kaufman. Alt er relativt, som det heter. Ettersom filmen handler om en regissør som prøver å lage en lavbudsjettfilm, så spiller Kaufman egentlig seg sjøl, og det åpner for en del morsom meta-humor som andre Troma-filmer ikke har.

Jeg synes skuespillet i denne filmen er bedre enn det vanlige Troma-gjennomsnittet. Lloyd Kaufman er god i rollen som den blinde regissøren som er ute etter å skape stor kunst med små midler. Både Haaga (som faktisk er skuespiller og filmmann) og LaTourelle gjør en god jobb. Men den store stjerna i denne filmen er uten tvil Keenan, som spilte rollen som «Tromeo» i fantastiske «Tromeo & Juliet». Han briljerer i rollen som Casey, og får virkelig vist hva han er god for mot slutten, som er overraskende dyster og mørk.

Det er flere navn å glede seg over på rollelista. Du vil lete forgjeves etter Eli Roth. At navnet hans står på rollelista er en spøk fra Lloyd Kaufman, som prøvde å få han med på laget. Hvis du, som meg, alltid ser end credits (iallfall på Troma-filmer), så dukker både Lemmy Kilmister from Motörhead og South Park-skaperne Trey Parker og Matt Stone opp. Den lille sketsjen de to sistnevnte spiller, er morsommere enn det meste i filmen for øvrig.

STOR SPOILER FØLGER: Den tidligere pornostjernen og serieovergriperen Ron Jeremy spiller en liten, men sentral rolle i filmen som faren til Casey. Når det kommer for en dag at han har misbrukt Casey seksuelt og gjort han om til ei jente ved å fjerne kjønnsorganet, ble jeg skikkelig uvel. Denne filmen ble laget flere år før sannheten om Ron Jeremy ble kjent, men å vite det jeg nå vet om mannen, at han faktisk var en overgriper av verste sort in real life, kaster mørke skygger over slutten.

Terningkast: 4

Vil du vite mer om Troma og filmene deres så kan du høre vår episode om Troma her.

Anmeldelser Lloyd KaufmanTroma

Innleggsnavigasjon

Previous post
Next post

Legg igjen en kommentar Avbryt svar

Du må være innlogget for å kunne kommentere.

Søk

Attack of the Killer Kast

Attack of the Killer Kast er Norges eneste uavhengige horror/sci-fi/kult podcast. På vår YouTube-kanal finner du filmomtaler, vlogger, intervjuer, live-sending og annet snacks for deg som elsker skrekk, sci-fi og kult-filmer.

Attack of the Killer Kast
De døde står opp igjen. Gnaghi sier "Gna". Rupert Everett ser konstant lei av livet ut. Og på et tidspunkt slutter filmen å late som om den følger normale regler.



I denne episoden snakker vi om Cemetery Man (Dellamorte Dellamore) fra 1994 – en italiensk kultklassiker som blander zombier, svart komedie, erotikk, eksistensiell angst og ren drømmelogikk i en salig suppe.



Vi forsøker å forstå hva filmen egentlig handler om, diskuterer våre teorier om slutten og hvorfor dette kanskje er en av de merkeligste filmene vi har hatt på programmet.



Gna.



Med: Chris og KurtVignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. SerigstadØvrig musikk: Oleksii Holubiev, Pixabay og Alex Morgan, Pixabay
Klemt mellom splatterkaoset i Braindead og Bad Taste og den kommende Ringenes Herre-suksessen finner vi Peter Jacksons herlige 90-tallsmareritt The Frighteners – filmen hvor Michael J. Fox svindler folk med spøkelser mens Jeffrey Combs går fullstendig av hengslene i bakgrunnen.



Fox spiller Frank Bannister – en småsvindler som bruker spøkelser til å tjene penger, helt til en mystisk og dødelig skikkelse begynner å herje i byen. Resultatet er en herlig miks av horror, komedie, serial killer-thriller og ren tegnefilmenergi.



I denne episoden tar Attack of the Killer Kast turen tilbake til 1996 for å snakke om spøkelser, seriemordere, tidlig CGI-kaos og hvorfor The Frighteners gikk fra kinoflopp til kultklassiker. Vi er også innom Jake Busey, R. Lee Ermey, videobutikk-nostalgi og hvorfor dette føles som en film ingen egentlig hadde fått lov til å lage i dag.



Med: Chris og KurtVignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. Serigstad
Ni år har gått siden forrige forsøk på å blåse liv i mumien på blockbuster-nivå – ja, vi ser på deg, The Mummy. Filmen som skulle kickstarte Universal sitt såkalte Dark Universe endte i stedet med å begrave hele prosjektet – ikke helt ulikt mumien selv.



Nå er det Lee Cronin sin tur til å grave opp det klassiske monsteret… og gi det en ganske annen behandling.



Åtte år etter at Katie forsvinner i Kairo, dukker hun plutselig opp igjen – i en sarkofag. Hun flytter hjem til familien i håp om å legge traumene bak seg, men det blir fort tydelig at noe er veldig, veldig galt. Det som skulle vært en etterlengtet gjenforening, utvikler seg raskt til et klaustrofobisk mareritt.



Med: Chris og KurtVignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. Serigstad
I noen episoder løfter vi frem filmer vi mener fortjener litt mer oppmerksomhet – dette er en slik episode. Denne gangen snakker vi om den lille, sjarmerende og undervurderte slasheren fra 1991: Popcorn.



En gruppe filmstudenter arrangerer en skrekkfilmfestival på en nedlagt kino, komplett med gamle filmer og tilhørende gimmicker: elektrifiserte seter, en gigantisk mygg på vaier og illeluktende dufter – alt i ekte William Castle-stil.



Men under denne kvelden i skrekkens tegn begynner noen å drepe arrangørene, én etter én. Og ikke nok med det – morderen er en mester i forkledning og kan være hvem som helst.



Popcorn er en slasher full av idéer – kanskje litt for mange? Selv om ikke alle trådene nøstes helt opp, er dette en underholdende film proppfull av sjarm. Et must for alle slasherfans… og tør vi si det: en ekte hidden gem?



Med: Chris og Kurt



Vignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. Serigstad
19. mars 2026 døde actionfilm-legenden Chuck Norris. De senere årene har han blitt like kjent for Chuck Norris-vitser og memes som filmene sine – men disse morsomhetene kommer jo fra et sted: Han er BADASS! 



Hvilken bedre måte å hedre han på enn å snakke om Cannon sitt forsøk på å lage en blockbuster – med hele 12 millioner dollar i budsjett og deres nye action-konge Chuck Norris i hovedrollen?



USA blir invadert og landet havner i anarki og kaos og det er bare en mann som kan rydde opp. En mann kledd i denim fra topp til tå, som double-wielder uzier og wrestler litt med alligatorer på fritiden: Matt Hunter. 



Med: Chris og Kurt



Vignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. Serigstad
Heis opp buksa og teip brillene – i denne episoden tar vi turen til gjengen i Lambda Lambda Lambda når vi går løs på alle Revenge of the Nerds-filmene… ja, til og med den hvor Booger gifter seg!



Revenge of the Nerds er en viktig film i nerdekulturen. For første gang ble nerdene fremstilt som noe mer enn bare tapere foran en datamaskin – her kunne de slå tilbake… og ikke minst få damene. Ja, vi må selvfølgelig snakke om DEN scenen.



Vi tar også turen innom oppfølgerne, den stadig mer kaotiske utviklingen av serien – og de litt mindre vellykkede forsøkene på å dra konseptet inn i moderne tid igjen.



Med: Chris og Kurt



Vignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. Serigstad
30 år etter har gått siden drapene i Woodsboro, og Sidney har bosatt seg i Pine Grove, med mann og barn. Når hennes eldste datter Tatum, blir terrorisert av en morder utkledd som Ghostface må Sidney ta et (foreløpig) siste oppgjør med fortiden...



You Scream, I Scream, We all Scream for... Scream?



Med: Chris, Kurt og Håkon fra podcasten Spæll



Vignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. Serigstad
Dra Kraken bortåt glaset, så sett vi oss og ser: en rykende fersk, norsk monsterfilm signert Pål Øie? Ja takk!Et lite fiskeoppdrettsanlegg, med en grådig sjef, har kommet opp med en banebrytende oppfinnelse, hvor lakselus drepes ved hjelp av lydbølger. Pumpet ut på en spesifikk frekvens, så er metoden både effektiv og naturvennlig. Problemet oppstår når japanske investorer skal komme på besøk, og den grådige sjefen vil forsikre seg om at all lus holder seg milevis unna, og hemmeligholder at han har gitt ordre om å øke frekvensen. Det blir fort tydelig at fjorden, og dens beboere, reagerer. Marinebiologen Johanne må tilbake til gamle trakter for å sjekke ut hva som foregår. Spørsmålet er bare om det er i tide.



Monsterfilmer er det nye store innenfor norsk film, men hvordan er Kraken i forhold til Troll og Troll 2? Er den verdt å bruke tiden på? Gjett hvem som har fire tomler og har svaret?I studio: Chris og Kurt



Vignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. Serigstad
Det finnes uten tvil mange fantastiske filmer basert på Stephen King-bøker. Jaggu har han ikke skrevet manus til noen selv også. Men det finnes også utrolig mange dårlige filmer skrevet av, eller basert på bøker skrekkmesteren har skrevet – men hvilke er de dårligste?



Fortvil ikke, vi har svaret! Vi har skrapt bunnen av bøtta og sett de mest elendige filmene, slik at du slipper. Men vi har ikke gjort dette alene! Med på laget har vi Espen Aukan, manusforfatteren bak Netflix-filmene Troll, Troll 2 og Vikingulven. Han er den største Stephen King-fanen vi kjenner, så vi bare måtte spørre om han ville bli med. Heldigvis sa han ja.



Etter ukesvis med krangling, biting, blod, tårer og svette kan vi stolt presentere vår liste over de 10 DÅRLIGSTE Stephen King-filmene.



I studio: Chris, Kurt og Espen Aukan



Vignett fremført av: Filmjunkiene v/Ivar Nikolai Fallet og Aleksander U. Serigstad
Abonner

Ansvarlig redaktør: Chris-Erik Kristoffersen I Org. nr. 936085075

©2026 Attack of the Killer Kast | WordPress Theme by SuperbThemes